Blížíme se 90 procentům obsazenosti lůžek, budeme potřebovat pomoc ze zahraničí

Karlovarský kraj dál marně usiluje o možnost převážet pacienty s covidem-19 na léčbu do Německa, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) žádost ve středu opět odmítl – svolí prý tehdy, když počet volných lůžek klesne k hranici 10 procent. „V posledních dnech se dostáváme na hranici 90 procent obsazenosti, a proto jsem to téma zvedl znovu,“ vysvětluje hejtman Petr Kulhánek za STAN.

Připouští, že v kraji stále jsou volná lůžka intenzivní péče, situace se ale mění každou hodinou a vzhledem k vývoji prý lze předpokládat, že pomoc ze zahraničí bude potřeba.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého se situace v nemocnicích Karlovarského kraje lepší, to ale Kulhánek odmítá. „Pohybujeme se na křivce, kdy se nám díky propouštění pacientů a jejich převozu do jiných krajů lůžka uvolňují, pak ale přijde den, kdy je mnoho komplikovaných hospitalizací a propouštěných není tolik,“ popisuje.

„Situace je setrvale vážná, ale stále pod kontrolou,“ dodává hejtman s tím, že pokud by vláda povolila transfery do zahraničí, reálně by na ně došlo až v situaci, kdy by to bylo opravdu potřeba.

Vláda argumentuje tím, že pacienty je možné převážet i v rámci republiky, Kulhánek ale namítá, že logisticky jednodušší jsou transfery do blízkých nemocnic za hranicemi. Dále poukazuje na to, že převoz pro pacienta představuje značnou zátěž a navíc s ním musí být přítomen lékař, který pak i několik hodin chybí v nemocnici.

„Během dnešního dne bychom měli dostat informaci o volných kapacitách v Německu, kde je situace také vážná, ale lepší než v našem regionu i v celé České republice,“ uvádí Kulhánek, který už jedná s představiteli přeshraničních okresů.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek v úterý varoval, že kvůli nakažlivější britské mutaci je pravděpodobné, že v osmi krajích dojdou kapacity zdravotní péče, z toho v pěti krajích především na západě Čech už do konce února.

Jeho obavy sdílí i Kulhánek. „U standardní mutace nebyl problém kontakt kratší než 15 minut, ale u britské mutace to neplatí a stačí několikasekundový kontakt. Když je nakažlivost takto vysoká, je zpomalení šíření velmi obtížné,“ uzavírá hejtman.


Autoři: Veronika Sedláčková, Michael Erhart / Český rozhlas Plus