Hrozí přihlášená nebo tichá podpora SPD

Rozhovor s lídrem koalice STAN, KOA, VPM Cheb a TOP 09 v Karlovarském kraji Petrem Kulhánkem.

V úterý odpoledne se uskutečnilo koaliční jednání za účasti části nebo jednotlivců menších úspěšných stran a hnutí, tedy Místních a SNK 1. Jak to hodnotíte?
Je to samozřejmě škoda, mrzí mě, že není zachována integrita hnutí Místních. Myslím si, že dobře postavená koalice by měla stát na subjektech, a nikoliv na jednotlivcích, kteří byli, ať už s jakýmkoliv motivem, vytaženi ze svých politických subjektů, nebo se tak rozhodli sami.

Jednání se účastnilo i hnutí VOK a KVC, které deklarovalo společný postup při vyjednávání se STAN a piráty. Je to z vašeho pohledu porušení dohody?
Lídr hnutí, pan doktor März, nás o účasti informoval, nicméně jak nám řekl, jeho postoj se nemění, takže pokud bude úspěšná stavba koalice na základě, jak ho navrhujeme, tak on se k ní rozhodně připojí.

Z jednání vyplývá, že by druhá strana mohla sestavit 23člennou většinu ve 45členném krajském zastupitelstvu.
Vnímám to číslo 23, ale na druhou stranu to nevidím jako stabilní řešení, protože nejtěsnější většina nikdy nedává záruku, že to může fungovat dlouhodobě. Navíc tam reálně hrozí, ať už přihlášená, nebo tichá podpora ze strany SPD. A to nevím, jak se s tím vypořádá svědomí stran, které dlouhodobě jakékoliv jednání a jakoukoliv spolupráci s SPD odmítaly.

Může STAN změnit svůj postoj, když odmítá koaliční vyjednávání s hnutím ANO?
Není to vůbec aktuální a vylučuji to i do budoucna. Budeme se držet našeho návrhu, který chceme znovu předestřít všem potencionálním partnerům, vyjma hnutí ANO a SPD. Rádi bychom znovu otevřeli diskusi na téma koalice, řekněme liberálních středopravicových stran.

22.10.2020, Právo – Rudolf Voleman