Běh z Toužimi do Bečova

Hlášení ze včerejší vydařené etapy je zde! A dojde i na zvířátka 🙂

Tentokrát jsme startovali v Toužimi a mířili do Bečova. Na mnoha místech téhle trasy je vidět, jak městečka a obce bývaly kdysi mnohem významnějšími, než jsou dnes. Viděli jsme spoustu zanedbaných domů, ale na druhou stranu i pečlivou starost o jiné.

Stojí za to připomenout, že obrovské sumy peněz mizí z kraje a jen velmi málo se z nich vrací zpátky. Třeba ty za emisní povolenky. Mizí ve státním rozpočtu, aniž by se plně využívaly na pomoc v místech odkud pocházejí. Jde o nespravedlivé vyvádění peněz z chudých a strukturálně postižených oblastí. Tento stav je potřeba neprodleně změnit. Pokud by tu zůstaly, mohli bychom je my všichni použít pro smysluplný rozvoj kraje. Do boje za jejich navrácení se už před nějakým časem pustil Miroslav Balatka – senátor, když spustil senátní petici. Plně ji podporujeme, přidejte svůj podpis taky.

V Otročíně a dalších místech je to někdy třeba až k slzám. Mnohé památky, nebo statky jsou prostě zdevastované. S tím se musí něco udělat. Ať už skrze program na obnovu venkova nebo další podpůrné programy, které může kraj vytvořit nebo ovlivnit, určitě by stálo za to jít našemu venkovu na pomoc. Bereme tuhle problematiku velmi vážně a uděláme co budeme moci, abychom pomohli i menším sídlům v kraji.

V Bečově na nás čekalo vzácné a milé uvítání: poslankyně STAN Věra Kovářová Železná a Jana Krutáková. Obě měly včera pracovní cestu po karlovarském regionu. Obě se shodly na tom, že náš kraj má nesmírný potenciál, bohužel zatím poměrně nevyužívaný. Je obrovskou škodou pro region, že mladí lidé odcházejí a nevracejí se, chybí tu vzdělaní lidé. Je nutné už konečně dokončit tu nešťastnou dálnici D6, abychom konečně měli kvalitní spojení s centrem, a bylo by určitě dobré podpořit i přesun některého z centrálních úřadů sem do kraje. Na těhle i dalších problémech i možných řešeních jsme se shodli a děkujeme za podporu. Víme, že jako kraj musíme přidat a zrychlit. Máme už dost planých slibů a prázdných proklamací, které nikam nevedou. Víme, že náš kraj může fungovat lépe, být víc slyšet a prosadit se.

PS: A na závěr na odlehčení slíbené zvířátko. Potkali jsme cestou krásnou sochu krávy, což nás inspirovalo k reakci na prezentaci vládnoucí strany našeho kraje. Sami můžete rozhodnout, která z verzí je lepší. (ANO, víme, že jsme se taky mohli vyfotit s koněm. Ale my jsme řekli NE. Tohle zvíře nám připadá tak nějak příhodnější.)

A to je pro dnešek všechno! Fotky a videa ze včerejší etapy najdete jako vždy na našem Instagramu.
Trasa v online aplikaci.