Běh z Krásné u Aše do Chebu

Sice v dešti a malým zpožděním, ale i tak jsem včera vyrazili na další cestu krajem, tentokrát z do nejzápadnější části naší republiky – konkrétně z Krásné u Aše do Chebu. A bylo to fajn.

Podporovala nás místní posádka v čele s Miroslav Plevný, který za Chebsko, Ašsko, Tachovsko a Stříbrsko kandiduje do Senátu. Je to rovný chlap, vysokoškolský profesor a dlouholetý zastupitel města Cheb a pro tento obvod by byl velmi dobrou volbou. Držíme mu palce!

Ale pojďme k samotné cestě po Ašsku a Chebsku.

Velkým tématem téhle oblasti je pendlerství, práce za hranicemi. Jak moc je to důležité ekonomické a sociální téma se ukázalo docela nedávno, kdy v době opatřeních proti Covid-19 se uzavřely. A naši lidé, starostové a zastupitelé a senátoři jsou si toho vědomi. Chebský starosta Antonín Jalovec se vehementně zasazoval za zrušení omezení na hranicích pro pendlery i turisty. Téma pendlerství hájil Miroslav Balatka – senátor, který kromě jiného stál za vytvořením skupiny Pendleři – informační servis pro nouzový stav a spolu se senátorem Janem Horníkem toto téma dostali do médií na celostátní úroveň. Nakonec na tenhle silný hlas z regionů musela reagovat i vláda. Takhle budeme postupovat i dál. Hlas kraje musí být a bude slyšet. Odteď pořádně.

Zastavili jsme se v obci Hazlov u rozsáhlého hradu přestavěného na zámek, o jehož záchranu se obec i kraj snaží. Je to krásné místo. Ale máme za to, že finanční podpora věnovaná na zlepšení stavu takových významných památek by měla být vyšší, stejně aktivnější by mohl (a měl) být i kraj.

U další krásné památky, hradu Seeberg jsme se potkali se starostou Františkových Lázní Jan Kuchař. Na tomhle místě je vidět, jak je možné se z pozice města dobře starat o významnou kulturní památku a zároveň jeden z významných turistických cílů. Honzovi moc děkujeme za milé přivítání!

V posílené sestavě jsme pokračovali do samotných Františkových Lázní. I když lázeňství v celém kraji tvrdě zasáhla protikoronová opatření, věříme, že se nám podaří tenhle náš klenot, o který je i z pozice kraje třeba pečovat a podporovat, znovu na výsluní. Budeme z pozice víc podporovat všechny pracovité starosty. Je třeba se ale zaměřit i na výrazně lepší využívání dostupných zdrojů na rozvoj cestovního ruchu (národních a evropských) a jejich efektivního využívání.

Pak už byl na řadě cíl dnešní etapy, totiž Cheb a mluvili o věcech, které místní občany trápí. Jedno z velkých témat je, že lidé tady potřebují udržet v provozu nemocnici, nad jejíž budoucností se vede diskuze. A my jí chceme udržet a uděláme všechno pro to, aby se tak stalo.

A to je pro dnešek všechno. Díky vám všem, kdo jste se po cestě zastavili na kus řeči 😉

Fotky a videa najdete jako vždy na našem Instagramu.
Trasa v online aplikaci.