Běh z Dalovic do Jáchymova

23 kilometrů, 33 stupňů. Taková byla včerejší etapa z Dalovic do Jáchymova.

Zastavili jsme se v Sadově, atraktivní obci, kde se staví hodně nových domů a odkud lidé dojíždějí za prací do Karlových Varů. Nedaleko odsud najdete porcelánové studio Lesov, ojedinělý provoz, kde vznikají ruční výrobou moc pěkné kousky porcelánu. A my jim držíme palce.

Příjemná, obzvlášť v tom vedru, byla zastávka u Velkého rybníku, jedné z největších vodních ploch v kraji. Je velká škoda, že voda v něm je dlouhodobě dost znečištěná a voda není vhodná ke koupání. Bylo by fajn, kdyby se kraj pokusil domluvit s vlastníkem a společně dokázali tuhle situaci vyřešit. Místo je to atraktivní a má nesmírný potenciál.

V Hroznětíně jsme se zastavili na pivo, potěšilo 🙂

Pak už to bylo dlouho do kopce. Mariánskou asi zná každý, kdo jezdí na běžkách, protože je to součást Krušnohorské magistrály. Z hlediska kraje jde o důležitou kapacitu sociální služby, je zde jak domov pro osoby se zdravotním postižením, tak i domov seniorů. Vnímáme tento pobytový areál jako významný pro kraj a budeme jej finančně i jinak podporovat a pomáhat.

V Jáchymově nás čekalo velmi příjemné přivítání místních, děkujeme! Moc rádi jsme si popovídali o tom, co je trápí a co by chtěli zlepšit. Jmenovali spoustu místních problémů – jako absence lékařů v místě – není tu pediatr ani zubař. Chybí tu možnost kvalitního nakupování potravin. A kromě jiného, jako problematické lidé vnímají i finančně velmi náročné opravy historických domů a jen velmi malé příspěvky a pomoc od státních složek.

A protože včera bylo dvaapadesáté výročí srpnové invaze z roku 1968, symbolicky jsme si jej připomenuli právě v Jáchymově, městě s pohnutou minulostí pracovních lágrů a nesmírného utrpení politických věznů.

Fotky a videa ze včerejší etapy najdete jako vždy na našem Instagramu.
Trasa v online aplikaci.