Babišovy informace mnohdy nejsou v souladu s realitou. Vadí mi jeho pocit, že musí všechno řídit

Rozhovor FORUM 24 – Karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN) se přidal k hejtmanům, kteří se vymezili vůči tlaku Miloše Zemana na očkování neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V. „Pokud chce pan prezident někoho odvolat za to, že nechce umožnit očkování vakcínou Sputnik, ať si mě přidá na seznam a začne hledat většinu v krajském zastupitelstvu. V našem kraji se vakcínami bez registrace EMA očkovat nebude,“ vzkázal.

V rozhovoru pro FORUM 24 promluvil o tomto postoji, ale také poodhalil, jak probíhají jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem, i proč je v Karlovarském kraji podle statistik ministerstva zdravotnictví nejméně vyočkovaných dávek vakcín, nebo to, jak se situace v dříve nejzasaženějším kraji České republiky postupně lepší.

Pane hejtmane, do čela Karlovarského kraje jste nastoupil v polovině prosince – vlastně tedy rovnou k naplňování očkovací strategie. Co bylo za toho uplynulého čtvrt roku pro vás profesně nejnáročnější?
Vstoupil jsem do úřadu v době, kdy eskalovala nepříznivá pandemická situace, takže to byla bezpochyby velmi rychlá orientace v celé problematice v rámci krizového řízení, na což jsem neměl moc času. Byl to křest ohněm, který doufám, že už přestal. Do toho se přidalo, že jsem nemohl veškerou energii věnovat jenom řešení krize, ale také bylo potřeba připravit realistický rozpočet, který by mohl být schválen, což mě vytěžilo zcela maximálně.

V rámci řešení aktuální epidemické a očkovací situace se účastníte schůzek s předsedou vlády Andrejem Babišem. Jak byste popsal jednání s ním? Bývají emotivní a chaotická, jak občas referují ostatní účastníci schůzky?
Je to případ od případu. Co se týče emotivního vystupování, tak většinou ne, co mě ale trochu zaráželo na videokonferencích s vládou, je, že když reaguje pan premiér, tak je patrné, že třeba mnohdy není zcela vpraven do problematiky, takže i jeho informace mnohdy nejsou úplně v souladu s reálnou situací.

Jak hodnotíte práci premiéra ve věci naplňování vakcinační strategie?
Když to shrnu, tak to bude velmi negativní. Mně strašně vadí, že pan premiér má pocit, že musí všechno řídit, o všem vědět a o všem rozhodovat, což věci vůbec neprospívá. A myslím si, že v momentě, kdy jsou na něj kladeny obrovské nároky na strategická rozhodnutí, které ovlivňují život v této zemi, tak by se měl spíš koncentrovat na obklopování se kvalitními lidmi a nechat si v mnohých věcech poradit. Nesnažit se je plnit sám.

Můžete být konkrétní, v čem se tato praxe projevila?
Týká se to celé koordinace vakcinace, kdy on sám se prohlásil za toho, kdo bude hlavním koordinátorem celého očkování v České republice, a myslím si, že kdyby se řada věcí uchopila systémově v rámci odborné linie, tak by se předešlo někdy těm chaotickým rozhodnutím, která se potom ve velmi krátkém čase zase měnila.

Na sociálních sítích jste deklaroval, že ve vašem kraji se vakcínami bez registrace Evropské lékové agentury očkovat nebude. Přidal jste se tak k dalším zástupcům hnutí STAN, kteří odmítli necertifikovanou ruskou vakcínu Sputnik. Jak reagujete na výroky Miloše Zemana?
Žijeme v právním státě, kde jedním ze základních principů standardního běhu života je udržování předepsaných pravidel. Jedno z těchto logických pravidel je, že se v České republice budou používat léčiva, která prošla standardním certifikačním procesem. Je úplně jedno, jestli jde o vakcínu Sputnik nebo o jakoukoliv jinou, ale každý lék může být předepisován lidem žijícím v této zemi teprve ve chvíli, kdy jsme si zcela jisti, že je účinný a bezpečný a projde stanoveným procesem.
Moje vyjádření směřovalo čistě proti tomu vlamování se pana prezidenta do standardních procesů, což je neadekvátní, nepřípustné a v důsledku může ohrozit i řadu lidí v této zemi, pokud bychom autoritativním rozhodnutím zprůchodnili užívání léku, který by se pak ukázal, že může být jakkoli rizikový.

Co lze podle vás číst z těchto výroků prezidenta Zemana?
Náklonnost k Rusku ze strany pana prezidenta je dlouhodobě známá. V tomto případě mi přijde jako zcela nepřijatelné upřednostňování těchto vazeb a vstupování do procesů, které jsem zmiňoval. Tou druhou motivací, kterou mu samozřejmě vůbec neupírám, je cíl, aby očkování probíhalo co nejrychleji – s čímž mohu souhlasit, ale musím k tomu dodat: ano, ať probíhá co nejrychleji, to je asi zájem všech, ale tak, abychom se vyvarovali jakýchkoli rizik, která s tím mohou být spojena.

Objevily se informace, které líčil například bývalý národní koordinátor očkování Zdeněk Blahuta, že Andrej Babiš nějakým způsobem zneužívá vakcínu k nátlaku na regiony České republiky. Máte takovou zkušenost?
Já nerad pracuji se spekulacemi. Pokud by to tak bylo, tak je to zcela nepřijatelné. Na druhou stranu, v současnosti je většina krajů vedena jinými politickými subjekty, takže si opravdu nemyslím, že by tady hrála roli nějaká pozitivní diskriminace nebo pozitivní protekcionismus pro ty „své“. Nevnímám to tak a ani si nemyslím, že kdybychom byli v rámci vedení s hnutím ANO, že bychom dostali na začátku vakcín víc.

Nicméně podle dat ministerstva zdravotnictví je v Karlovarském kraji nejméně vyočkovaných vakcín v rámci celé České republiky. Je to 28 tisíc k 10. březnu. Proč tomu tak je?
Dostali jsme 42 tisíc vakcín. V momentě, kdy jsme vyočkovali 28 tisíc, tak k tomu musíte přičíst dodávku 17 tisíc vakcín, která přišla minulý týden a která byla neprodleně minulý týden distribuována praktickým lékařům a ti ji nějakým tempem využívají a vykazují. Není možné předpokládat, že když v pondělí dostaneme 17 tisíc vakcín, tak do konce týdne budou vyočkovány.
Pokud bychom očistili tuto mimořádnou dodávku a porovnali počet dodaných vakcín a počet vyočkovaných vakcín, tak jsme v naprosto standardní relaci, kdy máme vyočkováno zhruba 75 až 80 procent z dodávek. Dodávka přijde v nějakém čase a vy ji v následujícím týdnu vykazujete a zároveň si musíte hlídat avíza, která se neustále mění. Musíte mít nějakou definovanou zásobu na druhé dávky.

Počet vyočkovaných vakcín v jednotlivých krajích k 10. 3. 2021. Foto a data: Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Potýkáte se tedy s nedostatkem vakcín?
Potýkáme, už od začátku. Stavíme naše kapacity nad dodávky, abychom byli připraveni absorbovat buď mimořádné, nebo navýšené dodávky v průběhu následujících měsíců. Dnes máme kapacity, kdy bychom využili daleko více dodávek zejména vakcín Pfizer, ale my nemáme, jak jinak, než postupovat podle dodávek.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vydal minulý týden pokyn všem očkujícím, aby si neschovávali žádné vakcíny pro podání druhé dávky, protože jich bude dostatek. Setkává se toto s realitou?
My to tak neděláme, máme zhruba těch 80 procent, s tím, že si držíme nějakou nezbytnou rezervu a já na tom trvám, stejně jako koordinátor očkování. Byť pan ministr Blatný říká, abychom proočkovali všechno, tak ten reálný život byl prostě jiný. Měli jsme aviza dodávek a byly zpožděny, sníženy, problematičtější je třeba vakcína Moderna, kde se vůbec nepotkávají avíza dodávek s dodávkou faktickou. Jsou mnohdy odkládány, a nikoli o jednotky dnů, ale o týdny, takže my s tím opravdu musíme pracovat. My neseme odpovědnost za to, že budeme mít pro lidi druhou dávku.

Vy už jste to nakousl, ale jak probíhá očkování ve vašem kraji u praktických lékařů?
Z 90 praktických lékařů, kteří již dříve vyjádřili ochotu zapojit se do očkování, si na konci minulého týdne jich téměř 80 vyzvedlo vakcíny a očkují. Odstranilo to jeden velký problém, se kterým jsme se do té doby potýkali – a to je očkování chronicky nemocných lidí, kteří jsou mladší 70 let.

Upozorňoval jste na to, že vláda nedomyslela proces plošného testování zaměstnanců. Můžete prozradit, co je v této oblasti přesně za problém a jestli pořád přetrvává?
Když vláda nařídila zaměstnavatelům plošně očkovat své zaměstnance, tak někteří z nich – ne všichni – z nějakého důvodu nechtěli nebo nebyli schopni zajišťovat plošné testování ve vlastní režii. Začali proto zaměstnance posílat do veřejných testovacích míst, což způsobilo kolaps systému. Testovací místa pak nejsou dostupná pro ty, kterým je určena – to znamená pro veřejnost. Vláda chybu uznala.

Jaký je tedy aktuální vládní postoj k tomuto problému?
První byl problematický, když premiér konstatoval, že veřejné testovací místo přece může odmítnout zaměstnance a netestovat ho; jenže na to zazněla logická replika – ano, ale každý zaměstnanec je také občanem České republiky, který má ze zákona nárok na antigenní testování zdarma každé tři dny. To nebyla cesta správným směrem.
Vláda úterní diskuzi uzavřela s tím, že bude hledat systémové řešení, a zatím nemám informaci, že by ho našla. My nečekáme s rukama založenýma v klíně, jednal jsem s Hospodářskou komorou, aby situaci zaměstnavatelům vysvětlila a požádala je o zodpovědný přístup.

Dokážete říct, v jakém stupni jakési závažnosti je momentálně epidemie v Karlovarském kraji?
Zaklepu – trend pozitivních čísel poslední týden je dobrý. Dostali jsme se na vrchol dřív než zbytek republiky. Epidemická situace se zlepšuje a do našich nemocnic se projeví se zpožděním zhruba týden až deset dní. To znamená, že to hlavní uvolnění nemocnic teprve čeká, ale v těchto dnech potřeba transferu pacientů do jiných regionů už opadla. Jsem pozitivně naladěn, ale musíme držet palce, aby se trend zase nějak nezvrátil.

Zdroj: internetový deník FORUM 24
Autor: Tony Havlík, redaktor deníku
Úvodní foto: Václav Šlauf, MAFRA