Běh z Mnichova do Březové

Pěkně horká etapa Běhu pro budoucnost je za námi!

Včera jsme se vydali z Mnichova do Březové. První zastávka byla hned za Mnichovem, na místě uvažovaného vodního díla – přehrady. Je na místě se ptát, jestli má smysl zadržovat vodu takovými masivními a finančně náročnými stavbami, nebo se spíš soustředit na drobnější, ale četnější zásahy do krajiny – jako obnovování tůní, rybníků, mokřadů, výsadbou stromů a tak podobně. A je v našem vlastním zájmu, abychom se dívali do do budoucna v delším časovém horizontu, neřešili jen to, co nás zrovna pálí a chovali se k naší krajině zodpovědněji než dosud.

Pokračovali jsme k Upolínové louce Pod křížky, což je národní přírodní památka a krásné místo, které stojí za návštěvu.

A pak jsme dorazili do Pramenů, obce potýkající se s mnoha problémy, které už po mnoho let patří smutný titul nejzadluženější obce v ČR. Chceme, aby kraj nepolevoval ve své snaze pomoci téhle obci, aby se ze svíravých dluhů dokázala dostat a aby zas mohla fungovat a mohl se do ní trochu víc vracet život.

Vylidňování je ale problém celé řady obcí v oblasti Slavkovského lesa a bylo by rozhodně dobré, pokusit se tenhle trend zvrátit. Ne shora od stolu, jak se to dělo za minulého režimu a což se moc neosvědčilo, ale povzbuzováním a podporou lidí, kteří mají své obce rádi, mají v nich své srdce a chtějí pro ně něco udělat. Kraj by měl být připraven tuhle pomocnou ruku podat – a my na to nezapomeneme.

Jestli bude letos dobrá zima, rádi se vrátíme i do Lobzů, kde je příjemný běžkařský areál se spoustou běžkařských tras.

Pak už to byl jen kousek do cíle naší etapy, do Březové. Na tomhle městě je hezky vidět, že se o něj starají lidé a starosta pěkně starají.

Videa z našich zastávek najdete jako vždy na našem Instagramu.
Včerejší trasu si můžete zobrazit v online aplikaci.